Published On: 24. 5. 2022814 words4,1 min read

Asi to už každý z nás zažil. Nepríjemné bolesti brucha, ktoré sa dostavujú napríklad po jedle a znepríjemňujú bežné fungovanie. Spôsobené môžu byť napr. prejedením sa alebo požitím pokazených potravín, ale môžu signalizovať aj závažnejšie ochorenia.

Bolesť brucha býva často sprevádzaná ďalšími nepríjemnými ťažkosťami. Prichádza s ňou napríklad pálenie záhy, nevoľnosť, vracanie, hnačka, plynatosť, pocit plnosti, zápcha či kŕče.

Prečo vás trápia bolesti brucha?

Za akútnymi aj chronickými bolesťami brucha môže byť hneď niekoľko príčin. Bolesti často spôsobuje prekyslenie žalúdka, nevhodná či pokazená strava, poškodenie tráviaceho traktu. Na vine môže byť tiež alkohol, stres, lieky alebo závažnejšie ochorenia, medzi ktoré patria napríklad žlčníkové kamene, žalúdočné vredy, refluxná choroba pažeráka, Crohnova choroba či syndróm dráždivého čreva (IBS). Ďalšou príčinou môže byť aj alergia či intolerancia niektorých potravín. Zistite viac o jednotlivých problémoch:

Bolesti brucha po jedle

Bolesti po jedle bývajú najčastejšie spôsobené prejedením, nevhodnou kombináciou potravín či konzumáciou pokazeného jedla. Pri prejedení sa dostavuje ťažoba, plnosť a bolesť brucha, únava, smäd či letargia. Pokazené potraviny vám zase môžu spôsobiť otravu. Ak teda máte po požití takejto potraviny žalúdočné kŕče, bolesti hlavy, nevoľnosť, hnačku, zvracanie a horúčku, vyhľadajte lekára. Problematická môže byť aj nepravidelnosť stravovania či konzumácie potravín v neskorých večerných hodinách. Na upokojenie žalúdka vám pomôžu bylinkové čaje, vhodný je napríklad harmančekový, mätový alebo zázvorový.

Ako sa vyvarovať bolestiam brucha po jedle?

  • Neprejedajte sa.
  • Snažte sa jesť každý deň pravidelne.
  • Nejedzte pred spaním.
  • Vyhýbajte sa potravinám, ktoré vám spôsobujú bolesť.
  • Pite dostatok tekutín.
  • Stravujte sa podľa pestrého jedálnička.
  • Pokiaľ máte dlhodobé ťažkosti, poraďte sa s lekárom.
  • Obmedzte alkohol a cigarety.
  • Vyvarujte sa dlhodobému stresu.
  • Nekonzumujte potraviny po skončení minimálnej doby trvanlivosti.

Intolerancia a alergia na potraviny

Potravinová alergia je čím ďalej tým častejší problém, ktorý sa môže objaviť v každom veku. Telo zamení potravinu za niečo škodlivé a imunitný systém uvoľní protilátky na boj, ktorý môže spôsobiť množstvo príznakov, vrátane bolesti brucha. Najbežnejšími alergénmi sú mlieko, kôrovce, vajcia, pšenica, arašidy, orechy a sója. Pri intolerancii na potraviny nie je v tele spustená žiadna imunitná reakcia. Tráviaci systém je potravinou podráždený a často ju nedokáže stráviť. Najčastejšie sa objavuje intolerancia laktózy a lepku. Pokiaľ máte dojem, že trpíte alergiou alebo intoleranciou, vyhľadajte lekára či špecialistu na stravovanie.

Syndróm dráždivého čreva

Za pravidelnými bolesťami brucha môže byť aj syndróm dráždivého čreva (IBS). Príznaky IBS sa u každého prejavujú trochu inak, preto môže byť jeho diagnostika zložitejšia. Zatiaľ čo vás môže trápiť dlhodobá hnačka, niekto iný trpí naopak chronickou zápchou. Spoločným príznakom bývajú bolesti brucha, pocity nadúvania a plynatosti v črevách. Ak vás bolesti sprevádzajú dlhodobo, určite sa poraďte so svojím lekárom, či nemôže ísť o IBS. S liečbou príznakov tohto ochorenia vám pomôže napríklad PROIBS®, certifikovaná zdravotnícka pomôcka, ktorá podporuje prirodzenú bariérovú funkciu črevnej sliznice a pomáha udržiavať optimálne podmienky pre zdravú črevnú mikrobiotu. Syndróm dráždivého čreva postihuje asi 10 % celkovej populácie a najmenej u troch štvrtín zostáva nediagnostikovaný. Častejšie ním trpia ženy ako muži a nevyhýba sa ani mladým ľuďom.

Crohnova choroba

Ide o závažné chronické ochorenie, ktoré spôsobuje zápal v rôznych častiach tráviaceho traktu. Zápal býva sprevádzaný silnými bolesťami brucha, žalúdka, hnačkami, krvavou stolicou, únavou či chudnutím. Chorobu nie je možné úplne vyliečiť, ale je možné zmierniť jej príznaky.

Žaludočné vredy

Žalúdočné vredy sú častým ochorením žalúdka. Prejavujú sa bolesťami brucha a žalúdka (pred aj po jedle), nechutenstvom, nevoľnosťou či pálením záhy. Liečba závisí od príčiny vzniku, pri podozrení na vredy je preto vhodné navštíviť lekára.

PROIBS® KÚPITE V TÝCHTO LEKÁRŇACH: