ČO JE IBS?

Po slovensky syndróm dráždivého čreva, po anglicky Irritable Bowel Syndrome, teda IBS. Ide o poruchu v autonómnom nervovom systéme, ktorá postihuje náš tráviaci systém, najmä črevá. Výsledkom sú nepríjemné kŕče v bruchu, nadúvanie a zmeny stolice (hnačka alebo zápcha). Zatiaľ čo inokedy problémy po krátkom čase odznejú, pri dráždivom čreve môžu trvať týždne až mesiace a opakovane sa vracať.

Príčina vzniku tohto ochorenia zatiaľ nie je úplne jasná, často sa pripisuje pomalému alebo naopak príliš rýchlemu prechodu stravy črevami, zmenami v črevnom mikrobióme, psychickej nepohode, vystavovaní sa nadmernému stresu a dedičnosti. Svoju úlohu môže hrať aj strava. Syndrómom IBS trpí približne 10 % celkovej populácie, častejšie postihuje ženy ako mužov a nevyhýba sa ani mladým a aktívnym ľuďom.

Aj napriek tomu, že trápi toľko ľudí, zatiaľ neexistuje liek, ktorý by chorého zbavil ťažkostí raz a navždy. S pomocou PROIBS® sme ale schopní liečiť príznaky tohto ochorenia.

Pani nesie toaletný papier a drží sa za brucho, pretože ju trápia zažívacie problémy.
Zistíte, čo nejesť, keď vás trápi dráždivé črevo.

Pretože sa IBS u každého pacienta prejavuje inak, úvodná diagnóza často nebýva jednoznačná. Najvhodnejšie je začať testovaním rôznych potravín, ktoré môžu sprievodné symptómy zhoršovať. Zatiaľ čo u niekoho problémy zlepší konzumácia vlákniny, u niekoho iného môže situáciu naopak podstatne zhoršiť. Rovnako to platí pre laktózu alebo lepok.

Ak trpíte dlhodobou zápchou, hnačkou, nadúvaním alebo dokonca kŕčmi v bruchu, určite sa obráťte na svojho lekára, ktorý možnosť tohto ochorenia vyhodnotí na základe rôznych kritérií.

Aj napriek tomu, že zatiaľ neexistuje liek, ktorý by syndróm dráždivého čreva vyliečil, s pomocou vhodných opatrení môžete podstatne zmierniť jeho prejavy. Časté návštevy toalety, bolesti a aj to, že neviete, kedy vás to zastihne, vám prakticky znemožňujú normálny život. Aj preto je dôležité začať liečbu sprievodných symptómov čo najskôr.

  • UPRAVTE STRAVOVACÍ REŽIM

Posledné výskumy ukazujú, že ľudia trpiaci IBS by sa mali vyhnúť tzv. FODMAP potravinám, ktoré môžu byť zle tolerované a môžu spôsobovať tráviace problémy. Diétne opatrenia sú však veľmi individuálne.

  • OBMEDZTE STRESOVÉ SITUÁCIE

Jedným z hlavných spúšťacích faktorov IBS je stres. Je teda vhodné zamyslieť sa nad životným štýlom. Pokiaľ možno vyhýbať sa stresovým situáciám alebo sa ich naučiť zvládať. Vhodné sú aj psychologické sedenia.

  • PRAVIDELNE CVIČTE

Fyzická aktivita preukázateľne ovplyvňuje zvládanie stresových situácií, a preto je dôležité pravidelne cvičiť. Ako najvhodnejšie sa zdajú byť aktivity miernej intenzity, ako sú napr. rýchla chôdza, joga, kolieskové korčule, jazda na bicykli alebo dychové cvičenia.

POMOC PRI IBS:
 PROIBS®

PROIBS® ako zdravotnícka pomôcka ponúka rýchlu pomoc pri liečbe príznakov syndrómu dráždivého čreva. PROIBS® môžete bezpečne užívať aj po odznení všetkých príznakov na udržiavanie optimálnych podmienok v črevách.

POMOC PRI IBS:
S PROIBS®

Balíček PROIBS, ktorý pomáha pri zápche, hnačke, nadúvaní a kŕčom v bruchu, ktoré sú spôsobené IBS.

PROIBS® KÚPITE V TÝCHTO LEKÁRŇACH: