Published On: 27. 6. 2022816 words4,1 min read

Už sa nemusíte cítiť ako nafúknutý balón, prečítajte si naše tipy, ako sa zbaviť nafúknutého brucha po každom jedle.

Čo je to nadúvanie a ako sa prejavuje?

Nadúvanie (meteorizmus, plynatosť) vzniká v dôsledku nadmerného hromadenia plynu v tráviacom trakte. To, že trpíte plynatosťou spoznáte podľa toho, že vás bolí brucho, máte pocit ťažoby, vetry alebo nafúknuté brucho.

Prečo plyny z brucha neodchádzajú? Plyny v tele vznikajú prirodzene a za normálneho stavu sú čiastočne vstrebávané a čiastočne odchádzajú konečníkom. Z tela zdravého jedinca odchádza plyn až 15-krát za deň v objeme asi 1 liter. Pokiaľ sa v tele tvorí väčšie množstvo plynov, môže sa stať, že sa nedostatočne vstrebajú alebo neodchádzajú prirodzenou cestou. Na vine môžu byť ťažko vstrebateľné sacharidy, ktoré končia nevstrebané v hrubom čreve a stávajú sa potravou pre baktérie, ktoré ich fermentujú. Pri tejto reakcii sa tvoria plyny.

Nafúknuté brucho sa môže objavovať nielen po každom jedle

Nadúvanie býva často spôsobené diétnou chybou. Na vine sú potraviny spôsobujúce nadúvanie, ktoré ľudské telo nevie úplne tráviť. Ide napríklad o hrach, kapustu, orechy, fazuľu, šošovicu, karfiol, cesnak, kel, ale aj hroznové víno, slivky alebo mlieko či čerstvé pečivo.

Ďalšou príčinou nafúknutého brucha po každom jedle môže byť potravinová alergia či intolerancia. Najbežnejšími alergénmi sú mlieko, kôrovce, vajcia, pšenica, arašidy, orechy a sója. Intolerancia býva najčastejšie na laktózu či lepok.

Okrem nadúvania po jedle môže byť plynatosť spôsobená aj hormonálnymi výkyvmi. U žien to býva najmä v období pred menštruáciou, v tehotenstve alebo pred menopauzou. Trápiť však môže každého bez ohľadu na vek. V starobe vzniká časté nadúvanie v dôsledku horšieho trávenia a nižšej pohyblivosti čriev.

Dlhodobá plynatosť môže byť spôsobená nedostatočným príjmom tekutín, zníženou fyzickou aktivitou, stresom, zlými stravovacími návykmi či užívaním niektorých liekov.

Trápiť vás môže aj dráždivé črevo

Nadúvanie, ktoré trvá dlhodobo alebo sa pravidelne vracia, je jedným z príznakov syndrómu dráždivého čreva (IBS). Toto ochorenie postihuje tráviaci systém, konkrétne črevá. Prejavuje sa niekoľkými rôznymi príznakmi, ktorými sú kŕče, dlhodobá hnačka a chronická zápcha. Príznaky, ktoré sa u každého môžu prejavovať trochu inak, trvajú dlhodobo a opakovane sa vracajú. Týmto syndrómom je postihnutých asi 10 % populácie. Aby ste si boli istí, či sa to týka práve vás, navštívte lekára, ktorý vás dôkladne vyšetrí.

Syndróm dráždivého čreva nemožno úplne vyliečiť, ale vďaka liečbe príznakov s ním možno normálne fungovať. Na liečbu príznakov IBS je určená napríklad zdravotnícka pomôcka PROIBS®, obsahujúca extrakt z aloe vera, ktorý vytvára na črevnej sliznici gélový povlak, podporuje jej prirodzenú bariérovú funkciu, a tým pomáha udržiavať optimálne podmienky vo vašich črevách. Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky a ani negatívne interakcie s inými liekmi. Navyše je možné ho používať dlhodobo aj po odznení príznakov. Čo vám pomôže na dráždivé črevo a aká liečba je pre vás najlepšia?

13 tipov, ako sa zbaviť nadúvania po každom jedle

 1. Uprednostnite varenú zeleninu pred surovou.
 2. Príjem potravy si rozložte počas celého dňa. Ideálne jedzte menšie porcie viackrát za deň.
 3. Zlepšite svoje stravovacie návyky. Majte na jedlo dostatok času, dostatočne žujte, pri jedle nerozprávajte a nehltajte.
 4. Prestaňte fajčiť alebo sa snažte fajčenie obmedziť.
 5. Nepite príliš horúce ani príliš studené nápoje.
 6. Obmedzte príjem potravín, ktoré spôsobujú nadúvanie: strukoviny, čerstvé kysnuté pečivo, sýtené nápoje, hlúbová zelenina, silne korenené jedlá, cibuľa a cesnak.
 7. Choďte pravidelne na záchod.
 8. Obmedzte príjem kávy a alkoholu. Pite naopak dostatok neperlivej čistej vody.
 9. Vyhnite sa veľkým porciám s príliš tučnými jedlami (pizza, hranolky).
 10. Nestresujte sa.
 11. Doprajte vášmu telu pravidelný pohyb (aspoň 30 minút denne).
 12. Zistite, ktoré potraviny vám spôsobujú nadúvanie a obmedzte ich príjem.
 13. Buďte trpezliví. Nadúvanie neodznie hneď.

PROIBS® KÚPITE V TÝCHTO LEKÁRŇACH: