Published On: 13. 12. 2022876 words4,4 min read

Bol vám diagnostikovaný syndróm dráždivého čreva (IBS) a chcete zistiť, ktorá diéta vám pomôže zlepšiť jeho nepríjemné prejavy? Mnoho pacientov trpiacich IBS označuje určité potraviny za spúšťače ich problémov. Správna diéta je jedným zo základných kameňov úspešnej liečby.

Začnite so zdravými stravovacími návykmi

Kým sa pustíte do dodržiavania diéty, nezabúdajte na správne stravovacie návyky. Napriek obmedzeným dôkazom, odborníci odporúčajú zaviesť pravidelný stravovací režim, konzumovať menšie porcie, starostlivo hrýzť a dopriať si dostatok času na jedlo. Vyvarujte sa veľkých porcií, hltaniu či konzumácii jedál neskoro v noci. Tieto všeobecné rady platia aj z hľadiska celkového zdravia.

Diéta vytvorená pre pacientov IBS – low FODMAP

Počuli ste už o diéte s nízkym obsahom FODMAP? Vyvinula ju austrálska univerzita špeciálne na liečbu pacientov so syndrómom dráždivého čreva. Diéta spočíva v obmedzení príjmu potravín s vysokým obsahom FODMAP, čo sú sacharidy s krátkym reťazcom, ktoré sa prirodzene vyskytujú v mnohých potravinách. Patrí sem laktóza, fruktóza či frukto-oligosacharidy vyskytujúce sa napríklad v pšenici a raži a ďalšie.

Účelom zavedenia diéty nie je úplne eliminovať FODMAP potraviny, ale iba obmedziť ich príjem. Podstatou celej diéty je množstvo. Niektoré potraviny v obmedzenom množstve problémy spôsobovať nemusia, ale pri väčšom príjme ich už spôsobujú.

Ktorým potravinám sa vyhnúť?

Jablko alebo pomaranč? Pór alebo mrkva? Zoznamy potravín s vysokým aj nízkym podielom FODMAP nájdete bežne na internete, pravidelne sa tiež testujú a rozširujú. Pokiaľ sa nechcete púšťať do zdĺhavého bádania, prejdite si náš veľký zoznam potravín, ktoré nejesť pri dráždivom čreve.

Bezlepková diéta

Niektorí pacienti s dráždivým črevom pozorujú zlepšenie svojho stavu pri dodržiavaní bezlepkovej diéty. Podľa vedcov je tento prínos daný skôr obmedzením príjmu FODMAP ako absenciou lepku. Pre pacientov môže byť táto diéta dostupnejšia ako obmedzenie FODMAP, často ju dodržiavajú aj bez odporúčania lekára a vystavujú sa tak riziku deficitu vitamínov D, B12, železa, horčíka alebo zinku.

Nízkosacharidová diéta

Malá štúdia amerických vedcov sa zaoberala diétou s veľmi nízkym obsahom sacharidov (VLCD) u pacientov so syndrómom dráždivého čreva s prevládajúcou hnačkou (IBS-D). Dospeli k záveru, že diéta VLCD poskytuje adekvátnu úľavu a zlepšuje bolesť brucha, návyky na stolicu a kvalitu života. Na overenie, či má táto diéta skutočne preukázateľný vplyv na zlepšenie stavu pacientov s IBS, budú potrebné ďalšie dôkazy.

Ďalšie diétne odporúčania

Pomôžu mi probiotiká?

Niekoľko štúdií tiež poukazuje na možný priaznivý vplyv probiotík u pacientov s IBS. Napríklad nórska štúdia uvádza, že konzumácia probiotík pri zavedenej individuálnej low FODMAP diéte umocňuje jej účinnosť. O pozitívnom prínose prebiotík a synbiotík u IBS zatiaľ nie je dostatok dôkazov.

Vláknina ako pomocník?

Často sa diskutuje aj o účinnosti vlákniny. Chýba však dostatok kvalitných dôkazov. Výsledky jednotlivých štúdií sa rozchádzajú. Systematický prehľad holandských vedcov nezistil žiadny priaznivý účinok rozpustnej ani nerozpustnej vlákniny oproti placebu na zlepšenie bolesti brucha a ďalších symptómov. Naopak, novšia analýza amerických vedcov dospela k záveru, že rozpustná vláknina (psyllium) môže mať určité priaznivé účinky na ochorenie IBS. Zatiaľ však nebola stanovená optimálna dávka ani dĺžka užívania tohto doplnku.

Môžem piť alkohol?

Pozor si dávajte aj na alkohol. Aj napriek tomu, že zatiaľ nie sú jasné dôkazy o vplyve alkoholu na ochorenie IBS, rad klinických štúdií ho odporúča obmedzovať. Alkohol totiž dráždi črevá a môže mať vplyv na ich motilitu, absorpciu či permeabilitu. Nechcete však alkoholické nápoje úplne obmedziť? Vyhnite sa typom alkoholu, ktoré majú preukázaný vysoký obsah FODMAP, jedná sa napríklad o rum, červené víno alebo sladké vína. Plný pohár vína vymeňte za vínny strek a striedajte alkoholické nápoje s vodou.

Na čo nezabúdať?

  • Zavedenie každej diéty konzultujte so svojím lekárom, ktorý vám poradí, či je pre vás vhodná.
  • Vytvoriť vyváženú diétu, pri ktorej nebude vaše telo trpieť, vám pomôže odborník na výživu.
  • Všímajte si, ktoré potraviny vám nerobia dobre a skúste ich obmedziť.
  • Diéta najlepšie funguje v kombinácii s ďalšou liečbou. Vyskúšať môžete napríklad PROIBS®, certifikovanú zdravotnícku pomôcku na liečbu príznakov syndrómu dráždivého čreva.

PROIBS® KÚPITE V TÝCHTO LEKÁRŇACH: