Published On: 19. 1. 2022862 words4,3 min read

Zaujíma vás, čo znamená pojem IBS alebo syndróm dráždivého čreva? Čo sú jeho príčiny? Či ním tiež trpíte? A ako sa dá liečiť? Tak čítajte ďalej.

Čo je to syndróm dráždivého čreva?

Ide o chronické ochorenie, ktoré postihuje tráviaci systém, najmä črevá. Zahŕňa niekoľko rôznych symptómov, ako sú nepríjemné kŕče v bruchu, nadúvanie, hnačka a zápcha. Pri IBS môžu tieto problémy trvať týždne až mesiace a opakovane sa vracať. V dôsledku týchto nepríjemných príznakov môžu pacienti s IBS tiež pociťovať úzkosť, pocit hanby, mať problémy vo vzťahoch a vyhýbať sa sociálnym situáciám. Podľa štúdie trpí týmto syndrómom 7 až 21 % bežnej populácie. Najmenej tri štvrtiny však zostávajú nediagnostikované. IBS postihuje približne 10 % celkovej populácie. Častejšie ním trpia ženy ako muži a nevyhýba sa ani mladým ľuďom.

IBS sa delí podľa jeho prevládajúceho príznaku na IBS s prevládajúcou hnačkou (IBS-D), IBS s prevládajúcou zápchou (IBS-C) alebo IBS zmiešaného typu (IBS-M), u ktorého sa striedajú obdobia hnačky a zápchy. Najbežnejším podtypom je IBS-D, ktorý postihuje asi 40 % pacientov.

Ako zistím, že trpím IBS?

Syndróm dráždivého čreva sa môže u každého pacienta prejavovať trochu inak. Niekoho trápia iba hnačky, iného zase zápcha či iná kombinácia príznakov. U niekoho problémy zlepší konzumácia vlákniny či lepku, u niekoho iného môže situáciu naopak podstatne zhoršiť. Rovnako môže fungovať aj laktóza.

Pre úspešné diagnostikovanie tohto ochorenia je dôležité vykonanie vybraných vyšetrení lekárom, aby sa vylúčili ochorenia, ktoré môžu IBS pripomínať. Dôležité je tiež určenie prevládajúceho symptómu (IBS s hnačkou, IBS so zápchou alebo zmiešané), ktorý pomôže pri výbere diagnostických testov a liečebných postupov. Ak teda trpíte dlhodobou zápchou, hnačkou, nadúvaním alebo kŕčmi v bruchu, obráťte sa na svojho lekára.

Príčina vzniku tejto choroby doposiaľ nie je úplne jasná

Vznik IBS nie je zatiaľ úplne jasný. Často sa pripisuje zmenám v črevnej mikroflóre, pomalému alebo príliš rýchlemu prechodu stravy črevami, zmenám črevnej priepustnosti či zmenám imunitnej funkcie čriev. Ochorenie je tiež dedičné a svoju rolu môže zohrať aj strava. Početné štúdie a prehľady zdôrazňujú súvislosť medzi IBS a psychosociálnymi faktormi, ako je stres, úzkosť, depresia, naučené chorobné správanie a nedostatok sociálnej podpory. Či sú tieto psychosociálne faktory príčinou IBS nie je zatiaľ celkom jasné, ale zdá sa, že zhoršujú symptómy ochorenia.

Dá sa syndróm dráždivého čreva vyliečiť?

V súčasnej dobe neexistuje liek, ktorý by chorého týchto ťažkostí zbavil raz a navždy. Existuje však podporná liečba, ktorá dokáže liečiť príznaky tohto ochorenia.

PROIBS® lieči príznaky IBS

PROIBS® je zdravotnícka pomôcka na liečbu príznakov syndrómu dráždivého čreva, ktorú vyvinuli odborníci vo Švédsku. Odborné štúdie a prieskumy spokojnosti pacientov potvrdili výborné výsledky. Jej hlavnou liečivou zložkou je extrakt z Aloe vera.

Pozitívny účinok tejto zdravotníckej pomôcky sa obvykle objaví do niekoľkých dní až týždňov. Pri PROIBS® neboli preukázané žiadne vedľajšie účinky ani negatívne interakcie s inými liekmi. Navyše PROIBS® môžete užívať dlhodobo. Užívanie je možné aj po odznení príznakov na udržiavanie optimálnych podmienok v črevách.

Vyskúšajte tiež podporné opatrenia

U každého pacienta je dôležité diagnostikovať podtyp IBS a upraviť liečbu na mieru. Diétne opatrenia sú veľmi individuálne, preto ich vždy konzultujte so svojím lekárom. Diéty ako FODMAP (fermentovateľné, oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly) či VLC (veľmi nízkokalorická strava) môžu zlepšovať prejavy syndrómu dráždivého čreva. Úľavu od nepríjemných pocitov môže tiež poskytovať dostatok vlákniny v strave. Spúšťacím faktorom IBS môže byť aj stres. Skúste sa preto zamyslieť nad svojím životným štýlom a začnite sa vyhýbať stresovým situáciám alebo sa s nimi naučiť pracovať. Vyskúšať môžete aj psychologické sedenia. Na zvládanie stresových situácií má preukázateľný vplyv aj fyzická aktivita. Pohyb je dôležitý aj pre zlepšenie funkcie čriev. Stačí vám tridsaťminútová prechádzka každý deň a budete sa cítiť lepšie. Ako na liečbu hnačky? Zistite, ktoré potraviny sú vhodné, a ktoré naopak vynechať.

PROIBS® KÚPITE V TÝCHTO LEKÁRŇACH: