Ste neustále v strese, nedokážete sa zastaviť, zdá sa vám, že nič nestíhate a do toho všetkého vás trápi nepríjemná bolesť brucha? Spomaľte a zistite, ako s bolesťou brucha zo stresu zatočiť.
Bolesť brucha býva často sprevádzaná ďalšími nepríjemnými ťažkosťami, prichádza s ňou napr. pálenie záhy, nevoľnosť, vracanie, hnačka, plynatosť, pocit plnosti, zápcha či kŕče.
Príčin tohto nepríjemného problému môže byť hneď niekoľko. Akútnu bolesť môže spôsobiť nevhodná či pokazená strava, alkohol alebo lieky. V prípade, že vás však bolesti brucha trápia častejšie, môžu byť príčinou alergie, potravinové intolerancie alebo nadmerný stres.
Prečo nás trápi bolesť brucha zo stresu?
Pýtate sa, prečo vás vlastne bolí brucho zo stresu? Súvislosť hľadajte v takzvanej osi črevo – mozog. Jedná sa o zložitý systém obojstranných väzieb medzi fyziológiou čriev a funkciou mozgu. Oba tieto orgány sú spojené nervami, ktoré medzi sebou prenášajú vzruchy.
Dôležitým faktorom je potom črevná mikrobiota, ktorej zloženie tieto väzby ovplyvňuje. Vaše črevo je totiž domovom rozmanitého radu mikróbov. I krátkodobý stres môže ovplyvniť zloženie vašej mikrobioty a naopak zmeny mikrobioty zase ovplyvňujú reakciu na stres či úzkosť. Stále sa zisťuje, ako presne táto os črevo – mozog funguje a čo všetko ovplyvňuje.
Stres a začarovaný kruh IBS
Chronická bolesť brucha patrí medzi príznaky syndrómu dráždivého čreva. Toto ochorenie postihuje zhruba 7 až 21% bežnej populácie. Príznaky IBS sa u každého prejavujú inak, preto môže byť jeho diagnostika zložitejšia. Predpokladá sa, že mnoho prípadov nie je diagnostikovaných.
Každodenný stres môže byť rizikovým faktorom pre rozvoj syndrómu dráždivého čreva alebo môže súvisieť so závažnejším priebehom tohto ochorenia. A zároveň pacienti trpiaci syndrómom dráždivého čreva zase môžu byť viac náchylní na stres. Niekoľko prípadových a kontrolných štúdií uvádza u pacientov s IBS vyšší podiel psychiatrických porúch ako je porucha prejedania, záchvaty paniky, poruchy nálady či posttraumatický stres. Štúdie sa tiež zhodujú, že pacienti s IBS sú náchylnejší na rozvoj úzkosti a vyšší stupeň stresu, keď čelia záťažovým situáciám.
Čo na bolesť brucha: Pri dlhotrvajúcich bolestiach či ďalších príznakoch IBS (zápcha, hnačka, nadúvanie) vyskúšajte certifikovanú zdravotnícku pomôcku na liečbu príznakov syndrómu dráždivého čreva PROIBS®. Obsahuje extrakt z Aloe vera, ktorý podporuje prirodzenú funkciu vašich čriev a pomáha udržiavať optimálne podmienky v črevách. Dlhodobé bolesti brucha ale môžu mať inú príčinu, môžu byť spôsobené napríklad žlčníkovými kameňmi, žalúdočnými vredmi, refluxnou chorobou pažeráka alebo Crohnovou chorobou.
Pokiaľ vás trápia dlhodobé bolesti brucha, určite čo najskôr navštívte svojho lekára, ktorý určí vašu diagnózu.
Vyriešte svoj stres – zlepší sa vám zdravie
Nenechajte sa trápiť bolesťami brucha zo stresu. Skúste sa najskôr nadmerného stresu zbaviť. Zamyslite sa nad vašim životným štýlom a skúste sa začať vyhýbať stresovým situáciám alebo sa s nimi naučte pracovať. Nebojte sa vyskúšať psychologické sedenia. Lepšie zvládanie stresových situácií tiež výrazne podporuje fyzická aktivita. Pohyb je dobrý i pre zlepšenie funkcie čriev. Stačí vám tridsaťminútová prechádzka každý deň a budete sa cítiť lepšie.
Zároveň nezabudnite upraviť svoj jedálniček. Pretože pokojné črevá rovná sa pokojná myseľ a naopak. Dôležitá je pestrá a vyvážená strava, obmedzenie fajčenia, alkoholu, vyprážaných a mastných jedál či polotovarov. Pokiaľ trpíte IBS, môžete tiež vyskúšať diétu s nízkym obsahom FODMAP.