Published On: 1. 2. 2023652 words3,3 min read

Nechcete sa už ďalej cítiť ako nafúknutý balón? Prečítajte si naše tipy ako sa zbaviť nadúvania a užívajte si ten správny pocit vo vašom bruchu.

Čo pomáha na nadúvanie?

  1. Obmedzte konzumáciu potravín spôsobujúcich nadúvanie: Niektoré potraviny môžu pri častej či nadmernej konzumácii spôsobovať nadúvanie. Preto je dobré nepreháňať to s ich konzumáciou. Medzi takéto potraviny patrí hrach, kapusta, orechy, fazuľa, šošovica, karfiol, cesnak, kel, ale aj hroznové víno, slivky alebo mlieko či čerstvé pečivo. Pokiaľ vám niektorá z potravín nerobí dobre, obmedzte ju vo svojom jedálničku.
  2. Dbajte na správne stravovacie návyky: Pri hltaní, prehĺtaní veľkých súst, rozprávaní pri jedle a prejedaní sa môže do tela dostať väčšie množstvo vzduchu, ktoré spôsobuje nadúvanie. Preto sa snažte jesť v pokoji a pomaly. Odporúčame jedlo rozdeliť do niekoľkých menších porcií a vyhnúť sa tak prejedaniu. Dajte si pozor na fajčenie alebo pitie nápojov súčasne s jedlom, pri ktorom sa tiež dostáva do vašej tráviacej sústavy väčšie množstvo vzduchu. Prečítajte si aj naše ďalšie tipy, ako sa zbaviť nadúvania po jedle.
  3. Nepreháňajte to s konzumáciou perlivých nápojov: Obľúbené perlivé nápoje ako je pivo, perlivá voda alebo malinovky sú plné bubliniek. Pri ich nadmernom pití sa nimi váš tráviaci systém naplní a prebytočné množstvo vzduchu môže spôsobiť nafúknuté brucho. Konzumujte ich preto v obmedzenom množstve.
  4. Vyhnite sa problematickým potravinám: Príčinou nadúvania môže byť aj potravinová alergia či intolerancia. A ako sa zbaviť takého nadúvania? Pokiaľ zistíte, že vám niektorá potravina nerobí dobre, obmedzte jej konzumáciu. Medzi alergény patrí mlieko, kôrovce, vajcia, pšenica, arašidy, orechy a sója. Intolerancia býva najčastejšie na laktózu či lepok. Problematické môžu byť aj sacharidy s krátkym reťazcom, ktoré sa prirodzene vyskytujú v mnohých potravinách, jedná sa o takzvané FODMAP.
  5. Doplňte váš jedálniček o zdroj vlákniny: Ako sa zbaviť nadúvania, ktoré je spojené so zápchou? Skúste zaradiť do svojho jedálnička viac potravín bohatých na vlákninu, ako je napríklad ovocie, zelenina, otruby, ovsené vločky alebo ľanové semienko. Vlákninu môžete do tela dodať aj v rozpustnej forme. Spoznajte aj ďalšie tipy, ako sa zbaviť zápchy.
  6. Vyskúšajte bylinné čaje: Upokojiť vaše trávenie vám môžu pomôcť aj bylinkové čaje. Vyskúšať môžete napríklad harmanček, medovku, lipový kvet či mätu.
  7. Zistite, či netrpíte nejakým ochorením: Trápi vás nadúvanie dlhodobo alebo sa pravidelne vracia? Vinníkom môže byť aj nejaké ochorenie. Najlepšie vám vašu diagnózu určí lekár. Často tieto príznaky bývajú spojené so syndrómom dráždivého čreva (IBS), ktorý postihuje až 10 % populácie. Prečítajte si v našom článku ako spoznať, že trpíte syndrómom dráždivého čreva.

Ako sa zbaviť nadúvania, ak vás trápi dráždivé črevo?

S nadúvaním si poradí PROIBS®, certifikovaná zdravotnícka pomôcka na liečbu príznakov syndrómu dráždivého čreva. Vyvinuli ho odborníci vo Švédsku, odborné štúdie a prieskumy spokojnosti pacientov potvrdili výborné výsledky. Môžete ho bezpečne užívať aj po odznení všetkých príznakov na udržiavanie optimálnych podmienok vo vašich črevách. Navyše neboli pozorované žiadne nežiaduce účinky ani interakcie s inými liekmi.

PROIBS® KÚPITE V TÝCHTO LEKÁRŇACH: