Published On: 30. 5. 2024862 words4,3 min read

Máte pocit, že neustále bojujete so svojím trávením? Trápi vás zlé trávenie, pocit plnosti a ďalšie poruchy trávenia? Obmedzujú vás v bežnom fungovaní? Máme pre vás dobrú správu, nemusíte sa už ďalej trápiť. Pripravili sme pre vás 10 tipov, ako si môžete pomôcť sami a podporiť svoj tráviaci systém.

Zlé trávenie, pocit plnosti a čo ďalšie?

Viete, čo znamená porucha trávenia (dyspepsia)? Ide o súhrnné označenie celého radu príznakov, ktoré sa objavujú predovšetkým pri ochoreniach gastrointestinálneho traktu. Radí sa sem napríklad:

 • Bolesť alebo nepohodlie v hornej časti brucha
 • Pocit sýtosti aj pri malom množstve jedla
 • Nepríjemné pocity po jedle
 • Nadúvanie
 • Grganie a plynatosť
 • Nevoľnosť a vracanie
 • Regurgitácia (keď sa jedlo, ktoré prhltnete, vráti späť do vášho pažeráka)
 • Gastroezofageálny reflux a pálenie záhy
 • Hlasité škvŕkanie v žalúdku
 • Sťažené prehĺtanie
 • Strata chuti do jedla
 • Kyslá chuť v ústach

Ako spoznať, že máte vážnejší problém?

Občasné tráviace ťažkosti nemusia znamenať nič vážne. Občas trápia každého. Môžu byť spôsobené prejedaním sa, konzumáciou pokazených potravín alebo nadmerným stresom. Ak sa však objavujú pravidelne počas niekoľkých týždňov alebo mesiacov alebo sa opakovane vracajú, pravdepodobne ide o príznak nejakého ochorenia.

Porucha trávenia môže znamenať aj syndróm dráždivého čreva

Určite ste už o syndróme dráždivého čreva (IBS) počuli. Nie je divu, že sa v dnešnej dobe toto ochorenie veľmi často skloňuje. Trpí ním, čím ďalej väčšie percento populácie. Na vine môže byť jednak nadmiera stresu, nevhodný jedálniček, nesprávne stravovacie návyky, ale aj psychosociálne faktory, ako je úzkosť, depresia, naučené chorobné správanie či nedostatok sociálnej podpory. Medzi hlavné symptómy IBS sa radia kŕče v bruchu, nadúvanie, hnačka a zápcha. Typické pre syndróm dráždivého čreva je, že sa tieto problémy pravidelne opakujú. Ak chcete mať istotu, že ide o váš prípad, vyhľadajte lekára a dajte si urobiť testy, ktoré pomôžu syndróm dráždivého čreva odhaliť.

Prevencia tráviacich ťažkostí: 10 tipov pre lepší pocit v bruchu

Či už vás trápi IBS alebo iné ochorenie, máme pre vás 10 tipov, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť zlé trávenie, pocit plnosti a ďalšie poruchy trávenia.

 1. Vyhýbajte sa jedlám, ktoré vám nerobia dobre. Po akom jedle vás trápi nafúknuté brucho, zápcha alebo hnačka? Skúste zistiť, či sa problémy objavujú vždy po konzumácii niektorých potravín. U pacientov s IBS sa napríklad výborne osvedčila low FODMAP diéta.
 2. Trpíte bolesťami brucha alebo hnačkou zo stresu? Vyskúšajte metódy na zvládanie stresu, nielenže sa vám uľaví psychicky, ale aj fyzicky. Skvele fungujú dychové techniky, joga či meditácia. V niektorých prípadoch môže pomôcť terapeut alebo kouč.
 3. Neprejedajte sa. Bolesti brucha po jedle sa často objavujú po prejedení.
 4. Zvýšte fyzickú aktivitu. Pohyb vašim črevám veľmi prospieva. Nájdite si šport, ktorý vás baví, alebo choďte pravidelne na prechádzky. A počíta sa aj upratovanie alebo práca na záhrade.
 5. Strážte si svoj jedálniček. Starostlivo si vyberajte, čo jete a skúste sa vyhýbať pokrmom, ktoré sú ťažko stráviteľné (napríklad vyprážané a veľmi tučné jedlá). Odporúča sa tiež obmedziť konzumáciu sladkostí a sladených nápojov alebo kávy a alkoholu.
 6. Ak fajčíte, zvážte fajčenie obmedziť alebo s ním úplne prestať. Fajčenie môže dráždiť sliznicu žalúdka.
 7. Zlepšite svoje stravovacie návyky. Jedzte častejšie v menších dávkach, starostlivo žujte a nehltajte. Nejedzte tesne pred spaním.
 8. Dbajte na pravidelný pitný režim. Pre správnu funkciu trávenia je nevyhnutný dostatočný príjem tekutín. Odporúča sa vypiť 1,5 až 2 litre denne.
 9. Vyskúšajte PROIBS® – zdravotnícku pomôcku určenú na liečbu príznakov syndrómu dráždivého čreva. Vyvinuli ho odborníci vo Švédsku. Výborné výsledky potvrdili odborné štúdie aj prieskumy spokojnosti u pacientov.
 10. Majte trpezlivosť. Zlé trávenie, pocit plnosti a ďalšie poruchy trávenia sa nezlepšia zo dňa na deň. Telo potrebuje čas, aby sa dalo do poriadku.

Zdroje:

Indigestion (Dyspepsia): Symptoms, Causes, and Treatments – Medically Reviewed by Poonam Sachdev, MD on February 05, 2024 Written by Lori M. King, PhD

Simen Grøneng Johansen & Eivind Ness-Jensen (2022) The changes in prevalence and risk of irritable bowel syndrome over time in a population-based cohort, the HUNT study, Norway, Scandinavian Journal of Gastroenterology, DOI: 10.1080/00365521.2022.2028005

PROIBS® KÚPITE V TÝCHTO LEKÁRŇACH: